Bolesť krčnej chrbtice môžme popísať ako jednu z najčastejších bolesti krčnej chrbtice
Krčná chrbtica je najpohyblivejšia časť našej chrbtice. Tvorí ju 7 krčných stavcov, popri ktorých prechádzajú dôležité nervy a cievy, ktoré privádzajú krv do mozgu. Medzi jednotlivými stavcami sa nachádzajú medzistavcové platničky, ktoré maju za úlohu tlmiť nárazy na chrbticu a zabezpečiť samotný pohyb chrbtice.
V jej okolí sa nachádza množstvo svalov, ktoré maju pre jej správnu funkciu dôležitú úlohu. Ako najznámejší sval určite poznáte trapézový sval (ktorý vás pri problémoch s krčnou chrbticou často pobolieva). Trapézovému svalu často ľudia pripisujú príčinu bolesti, pretože práve na ňom sa stuhnutosť a bolesť prejavuje. No na odstránenie bolesti sa musíme zamerať práve na krčnú chrbticu, pretože bolestivé trapézy sú následok problému a nie príčina problému. Preto musíme odstrániť jej blokády a riešiť dostatočnú silu a pružnosť ďalších svalov krčnej chrbtice.
Dnešná uponáhlaná doba, stres a nedostatok rozmanitého pohybu dáva našej chrbtici zabrať. Obzvlášť krčnej chrbtici. Pri väčšine aktivít, ktoré počas dňa vykonávame je naša krčná chrbtica v predklone. Či už pri práci, pri varení, pri sledovaní televízie, pozeranie do telefónu a podobne.
Samotný predklon chrbtice nieje problém, problém nastáva keď je naša chrbtica v predklone niekoľko hodín denne – každý jeden deň. Takéto dlhodobé a jednostranné zaťaženie predstavuje pre našu chrbticu problém.
Pri každodennom dlhodobom predklone dochádza ku väčšej záťaži na naše svaly a väzy zo zadnej strany krku. Následne dochádza ku zvýšenému napätiu na naše medzistavcove platničky, ktoré sa postupným zaťažovaním v priebehu rokov alebo desiatok rokov opotrebujú. Dôjde ku poškodeniu obalu platničky, cez ktorý vyčnieva alebo vyteká jej obsah, ktorý spôsobuje útlak na nervové korene a vzniká bolesť vyžarujúca do rúk alebo do prstov. Tento problém môžte poznať podľa štádia poškodenia pod odbornými názvami ako hernia disku, bulging disku, protrúzia platničky, extrúzia platničky a podobne.
Ku týmto odborným názvom z oblasti poškodenia platničky bývajú často pridružené odborné výrazy ako, osteochondróza spondylartróza a výskyt osteofytov – výrastkov.
Pokiaľ už máte spravené MRi vyšetrenia a v popise vyšetrenia máte spomenuté vyššie popísané výrazy, netreba sa obávať, pokiaľ niesu vaše nálezy príliš závažné, dokážete sa bolesti zbaviť vďaka správnemu cvičeniu, ktoré vám v ROZHÝB TO prinášame 🙂
Pri problémoch s krčnou chrbticou je potrebné zmierniť napätie na naše preťažované svaly, a medzistavcové platničky. V rámci cvičenia a fyzioterapie je potrebné odstrániť blokády stavcov, uvoľniť stuhnuté svalstvo a zlepšiť svalovú silu svalov, ktoré zabezpečujú stabilitu chrbtice.
Keď uvoľníme svalstvo, odstránime blokády a obnovíme silu svalstva, dôjde ku zmierneniu napätia na namáhané a poškodené štruktury chrbtice, čím vytvoríme nášmu telu prirodzené podmienky pre správnu funkciu, pohyblivosť a regeneráciu chrbtice.
V rámci bežných dní je veľmi dôležité vyhýbať sa dlhodobým pozíciam hlavy v jednej polohe (v predklone). Dočasne sa vyhýbať pohybom, ktoré vám dráždia bolesti a samozrejme nevyhnutné je upraviť si pracovnú pozíciu tak, aby ste počas práce čo najmenej zaťažovali krčnú chrbticu (snažiť sa udržiavať chrbticu v neutrálnej pozícií). Taktiež sa snažte počas dňa vykonávať všetky pohyby v chrbtici – čiže predklon, záklon, úklon a rotácie.
Ako vám v ROZHÝB TO vieme pomôcť s problémovou krčnou chrbticou ?
V ROZHÝB TO týme sme dvaja skúsení fyzioterapeuti, ktorí neustále vyvíjajú svoje služby pomôcky, aby sme vám dokázali vytvoriť dokonalé podmienky pre úplne odstránenie bolesti v pohodli vášho domova.
Pre odstránenie bolesti si vyberte z nášho sortimentu produktov: