8 tipov pre rýchlejšiu liečbu poškodených platničiek

Poškodené medzistavcové platničky trápia obrovské množstvo populácie. No ich liečba a odstránenie bolesti nemusí byť také náročné a dlhodobé, pokiaľ svoj stav začnete riešiť včas a ku liečbe sa postavíte zodpovedne. 

V tomto článku vám prezradím 8 tipov, vďaka ktorým urýchlite liečbu vaších poškodených platničiek.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Všetky tipy si môžte pozrieť v tomto videu

1. Vyhýbanie sa bolesti 

Najväčšiu chybu, ktorú ľudia s poškodenými platničkami robia je, že si dráždia bolesť pri bežných denných činnostiach. Možno si myslíte že keď pociťujete bolesť je to normálne lebo máte diagnostikovanú poškodenú platničku, ale nieje to tak. 

Bolesť si dráždite sami činnosťami a pohybmi, ktoré denne vykonávate. 

Pokiaľ máte aktívne bolesti kvôli poškodenej platničke a rozhodnete sa upratať celý dom, netreba sa čudovať, keď po uprataní celého domu nedokážete fungovať, pretože vám bolesť extrémnym spôsobom vyžaruje do nohy.

Platnička je gélovitý disk, ktorého obsah sa pri pohyboch premiestňuje. Najčastejšie dochádza ku bolesti pri pohyboch v predklone. Určite to poznáte, keď si napríklad idete obuť ponožky alebo zaviazať šnúrky. Taktiež býva bolesť často dráždená pri dlhšom nesprávnom sedení. 

Preto je najdôležitejšia vec pre liečbu poškodenej platničky dodržiavať školu chrbta, bez nej to skutočne nejde. 

V jednoduchosti povedané, snažte sa vyhýbať všetkým rotačným pohybom a predklonu chrbtice. Udržiavajte svoju chrbticu v neutrálnej pozícií pri každej činnosti, ktorú vykonávate. 

Garantujem vám, že pokiaľ sa vám bude dariť dodržiavať správne školu chrbta, vaša bolesť bude okamžite miernejšia. 

2. Necvičte cviky, ktoré vám zhoršujú bolesť

Základným pravidlom pri cvičení na poškodené platničky je – v žiadnom prípade nedráždiť bolesť vyžarujúcu do nohyBolesť vyžarujúca do nohy je spôsobená dráždením nervu, vašou poškodenou platničkou. Takže váš ciel pri cvičení je zmierniť dráždenie nervu a nie ho ešte viac dráždiť

Bohužiaľ toto býva taktiež veľmi častá chyba pri cvičení. Takéto cvičenie vám určite nepomôže a veľa ľudí z toho usúdi, že celkovo im cvičenie nepomáha alebo ešte zhoršuje bolesť. No je to spôsobené iba nesprávne zvolenými cvikmi. 

Často klamlivá mienka pri cvičení býva, že poškodenú platničku treba rozcvičiť cez bolesť. Pri väčšine problémov s pohybovým aparátom ako napríklad po operáciach kĺbov, po zraneniach a podobne sa vo fyzioterapii skutočne cvičí do bolesti. Možno aj preto si veľa ľudí myslí že pri poškodených platničkách treba cvičiť rovnako. No tu je charakter bolesti odlišný ako pri rozcvičovaní kĺbov alebo uvoľňovaní stuhnutých svalov. Pri poškodených platničkách dochádza ku dráždeniu z centra bolesti, čo je teda drieková chrbtica a najčastejši segment L5-S1. 

Po cvičení sa vždy musíte cítiť lepšie a bolesť vyžarujúca do nohy sa musí zmierniť. Nikdy sa po cvičení nemôžte cítiť horšie.  Pokiaľ po cvičení cítite ešte väčšiu bolesť vyžarujúcu do nohy, je potrebné cviky zmeniť. 

Video, v ktorom vysvetlujem cviky, ktoré určite nevykonávajte pri poškodených platničkách

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

3. Zaraďujte do svojho dňa chôdzu

Pri chôdzi dochádza ku prirodzenej mobilizácií kĺbov a chrbtice, zapájaniu svalstva a vyživeniu medzistavcových platničiek, čo je pre liečbu nevyhnutnosť. 

Pri zaraďovaní chôdze bývajú časté 2 scenáre. 

Prvý je, keď vám chôdza bolesť zmierňuje, čo je skvelé a viete že čím viac budete kráčať, tým lepšie. 

Druhý scenár je, keď bolesť po určite dobe chôdzu zhoršuje. Aj v tomto prípade sa snažte kráčať, ale iba toľko, aby ste si nerozdráždili bolesť. Pri chôdzi sa snažte chrbticu poriadne vystrieť a napriamiť, aby ste neboli v predklone. Chôdza v predklone výtvára tlak na vašu platničku a napriamenie chrbtice na ňu tlak zmierňuje. Myslíte na to vždy keď sa budete prechádzať. 

Pokiaľ vám 5 minút chôdze bolesť nedráždi ale viac ako 5 minút už bolesť dráždi, nastavte si dlžku chôdze na 5 minút. Postupne sa snažte túto dĺžku chôdze predĺžovať. Vo väčšine prípadov býva pomalá chôdza problémová a častešjšie dráždi bolesť ako rýchlejšia vzpriamená chôdza. Snažte sa vyhýbať štýlu chôdze ako pri nákupoch v nákupnom centre, ale pohybujte sa prirodzenou chôdzou. 

4. Dostatočná hydratácia

Pite dostatok tekutín. Túto vetu počúvame z každej strany. Možno to už považujeme za otrepanú frázu, ktorá sa používa ako liek na takmer všetky problémy. No pri medzistavcových platničkách je príjmanie dostatočného množstva tekutín obzvlášť dôležité. Naše platničky sú zo 70 – 90% – v závislosti od veku tvorené vodou. 

Naše telo má určené priority, kde dôležité látky, ako napríklad v tomto prípade vodu využije. Na prvom mieste sú vždy životu dôležité orgány a procesy v tele. V prípade že prijmate malé množstvo tekutín, vaše medzistavcové platničky nedostávajú také množstvo tekutín, aké by bolo pre ich správnu funkciu a regeneráciu potrebné.  V jednoduchosti povedané, pokiaľ je telo dehydratované, nemusí dôjsť ku správnemu doplňovaniu vody do platničiek. Platničky sa nemajú z čoho nasiaknúť ako špongia, čím sa znížuje ich výška a stráca sa pružnosť chrbtice a schopnosť tlmenia nárazov. Takže pokiaľ denne vypijete pohár vody a 3 kávy, je potrebné niečo zmeniť. 

Samozrejme pokiaľ ste zvyuknutý príjmať menej tekutín, tak nezmeníte tento návyk zo dňa na deň. Snažte sa príjmať viac vody postupne. Častý problém, kvôli ktorému ľudia nepríjmajú dostatočné množstvo tekutín je zabúdanie a nedostatočný pocit smedu. Áno popri všetkých denných starostiach zabúdame aj piť. Potom váš deň vyzerá tak, že poobede ste unavení a večer zaspávate s bolesťou hlavy. 

Pre lepšie odkontrolovanie koľko vody ste za deň vypili si odporúčam zakúpiť fľašu. Vďaka presnému množstvu vody vo flaši presne vidíte, či ste za deň vypili dostatočné množstvo, alebo je fľaša na konci dňa plná. 

5. Výživa poškodených platničiek

Primárnym zdrojom výživy platničky je pohyb. Pri pohybe sa naše platničky stláčajú a odtláčajú, kedy dochádza ku takzvanému osmotickému javu. Pri jej stláčaní a uvoľňovaní bunky nasávajú živiny, potrebné pre jej správnu funkciu. Medzi hlavné zložky, ktoré vyživujú naše medzistavcové platničky patrí kolagén, kyselina hyauloronová, glukozamín a chondroitín, ktoré viažu na seba vodu. 

Tieto zložky potrebné pre správnu funkciu a regeneráciu poškodených platničiek obsahuje aj kĺbová výživa JOINT komplex. Pokiaľ chcete pre regeneráciu svojích platničiek urobiť maximum, tak tento výživový doplnok je pre vás správnou voľbou. 

Samozrejme však treba brať do úvahy že je to doplnok, ktorým vášmu telu dopomôžete v doplňaní potrebných živín pre regeneráciu a nie zázračný liek, ktorý vás zbaví bolesti na počkanie. 

6. Správne sedenie 

Pokiaľ vám sedenie spôsobuje bolesť, tak sedenie s napriamenou chrbticou je pre vás nevyhnutnosť. 

Vyskúšajte si tento test (ukážka vo videu)

Posaďte sa klasicky na stoličku oprite sa a všímajte si bolesť. Objavila sa po chvili bolesť vyžarujúca do nohy alebo bolesť v chrbte ? 

Teraz sa poriadne napriamte a vystrite sa, s tým že driekovú časť prehnete do jej lordotického zakrivenia a chvíľu počkajte. Zmiernila sa alebo úplne ustúpila vaša bolesť ? 

Takéto sedenie bude pre vás nevyhnutnosť. 

V tomto prípade odporúčam pri sedení využívať strečer na driekovú chrbticu. Strečer si vložíte na spodnú časť chrbta a sedíte s napriamenou chrbticou. Pri správnom sedení je tlak na vaše platničky oveľa menší ako pri klasickom sedení, kedy je vaša drieková chrbtica v zhrbení. Strečer by ste mali mať vždy po ruke 🙂

7. Nevyhýbajte sa pohybu 

Áno často aj lekári nesprávne radia – teraz sa vyhýbajte akémukoľvek pohybu. 

No to je veľká chyba. Ako som už spomenul, tak platnička pre svoju výživu a regeneráciu potrebuje pohyb. Pokiaľ vás dlhodobo trápia bolesti, v rozmedzí niekoľkých mesiacov a snažíte sa čo najmenej hýbať, tak sa bolesti nezbavíte. Pri dlhodobo zníženej fyzickej aktivite dochádza navyše ku oslabnutiu svalstva, z čoho vzniká ešte väčší tlak na vašu chrbticu a medzistavcové paltničky, čo môže váš stav ešte zhoršiť. 

Pri poškodených platničkách je potrebné vyhýbať sa pohybom alebo činnostiam, ktoré vám dráždia bolesť. Určite sa nevyhýbajte celkovej pohybovej aktivite. Vyhýbajte sa len pohybom, ktoré vám bolesť dráždia, čiže používajte školu chrbta.

8. Cvičenie na liečbu poškodených platničiek

Cvičenie som sa rozhodol dať až na posledné miesto, pretože to je samozrejmosť a hovorím o ňom takmer v každom videu. 

Cvičením dokážeme zmierniť útlak na poškodenú platničku, podporiť regeneračné procesy tela vďaka pohybu a prekrveniu poškodených štruktúr a samozrejme posilniť svalstvo, vďaka čomu zmiernime celkovú záťaž na našu chrbticu. 

Nikdy sa nezmierte s tlmením bolesti liekmi !

Pokiaľ vaše problémy pretrvávajú dlhšiu dobu a stále ste nezačali s cvičením, tak začnite čím skôr pretože bolesti same od seba nezmiznú. Dlhodobé udržiavanie stavu len vďaka medikamentoznej liečbe často stav zhoršuje, pretože nedochádza ku riešeniu príčiny bolesti a ku odstráneniu zlých pohybových stereotypov, ktoré vám bolesti spôsobili. Samozrejme je dôležité správne cvičenie. Kompletné cvičebné postupy a informácie, na liečbu poškodenej platničky som vložil do online kurzu, ktorý nájdete TU.

V článku sme si povedali 8 tipov, ktoré by ste určite mali zaradiť do vášho každodenného fungovania, pre odstránenie vaších bolesti z poškodených platničiek.

Nečakajte na zázrak, len vy sami sa dokážete bolesti raz a navždy zbaviť, je potrebné len poctivo dodržiavať vyššie spomenuté kroky

Verím že ste sa dozvedeli niečo nove a aplikujete týchto 8 tipov do vášho dňa, aby ste sa rýchlejšie zbavili vaších bolesti z poškodených platničiek. 

Nezabudnite návštíviť náš ROZHÝB TO e-shop, kde nájdete vyššie spomínanú kĺbovú výživu Joint komplex, strečer na driekovú chrbticu a online kurz na poškodené platničky. 

Budem vďačný za každé zdieľanie článku 🙂

Komentáre
 1. Natalia píše:

  Clanok napomocny, ale prosim vas, chce to aj nejaku gramaticku uroven. Je v nom strasne vela chyb, nepoznate ciarky, neviete, ako sa pisu niektore slova. Ziadne „prijmat“, ale „prijimat“ a napisat „smed“ namiesto „smäd“ je fakt uz prilis. Nqbuduce text pred zverejnenim aspon prezente wordovou kontrolou, nech clanok nejak vyzera aj po formalnej stranke.

 2. Monika píše:

  P. Igaz,
  JE veľmi fundovany fyzioterapeut, mne jeho cviky a tipy z videí,skutočne pomohli práve pri problémoch s platničkami L5-S1, bolesťami…
  Mam ho v obľube a vrelo ho odporúčam, škoda ze nemôžem byť v jeho prítomnosťi ako pacient osobne pod jeho dohľadom, keďže bývam ďaleko.
  Všetko dobre mu želám.

 3. Oľga Wágnerová píše:

  Takéto zrozumiteľne články sú veľmi užitočné . Ďakujem.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *