Trápia vás bolesti chrbta a máte nález na magnetickej rezonancií ?

Hernia disku, bulging disku, protrúzia, spondylartróza, osteochondróza, kalcifikáty a mnoho ďalších strašidelných odborných výrazov, ktorým pripisujeme bolesti chrbta. Tieto výrazy však nemusia automaticky znamenať žiadnu katastrofu a nemusíte sa ničoho obávať.

Ako na každom stroji, aj na ľudskom tele dochádza ku opotrebovaniu časti, ktoré ho tvoria. V našom prípade sa jedna o kĺby, väzy, svaly, platničky atď.

Nálezy, ktoré sa na magnetickej rezonancií nachádzajú, niesú vôbec prekvapujúce a nieje to nič nenormálne pokiaľ máte viac ako 40 rokov. Samozrejme pokiaľ sa nenašli vážne nálezy ako sú napríklad nádory, poúrazové poranenia a nálezy, ktoré si vyžadujú okamžitý chirurgický zákrok. Pokiaľ sa však u vás našli bežné nálezy (áno možno pre vás to znie strašidelne) buďte si istý, že podobné nálezy by sa našli u takmer každého človeka v strednom veku, ktorý sa nachádza vo vašej blízkosti a je dosť možné že väčšina z ních nemá žiadne bolesti.

Pokiaľ sa však u vás našiel nález a trápia vás bolesti chrbta, nezameriavajte sa na nález, ale na riešenie bolesti.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Venujte pozornosť podstatným veciam

Najčastejšia chyba u ľudí, ktorích trápia bolesti chrbta je riešenie svojho nálezu, stresovanie sa kvôli svojmu nálezu a hlavne vytváraniu strachu z pohybu. Samozrejme to chápem, strach vzniká kvôli nedostatočnému vysvetleniu vášho problému lekárom, preto píšem tento článok.

V jednoduchosti povedané, vašu pozornosť venujete pre vás nepodstatnej veci a unikajú vám podstatné veci. Tieto podstatné veci môže každý jeden z vás v živote zmeniť, aby ste sa zbavili bolesti.

Bolesť chrbta nevznikla náhodou

Bolesť chrbta nám spôsobuje náš každodenný spôsob života, naše každodenné činnosti. Vo väčšine prípadov nás ani len nenapadne, že tieto aktvity môžu byť príčinou bolesti.

Preto aby ste sa zbavili bolesti, nemôžte hľadať zázračný liek na váš nález, pretože taký neexistuje. Neexistuje žiadna tabletka, ktorá odstráni vašu herniu disku v oblasti L5 – S1. Jediný postup, ktorý dokáže riešiť len jeden a konkrétny segment, je chirurgický postup. Len chirurg sa pri operácií a rozrezaní tkanív dokáže dostať priamo na miesto poškodenia. To však vo väčšine prípadov vôbec nieje potrebné. Operácia je úplne najposlednejšia možnosť, ktorú môžte zvoliť. Ak sa ani po operácií nebudete cítiť lepšie, je fyzioterapia oveľa náročnejšia ako pred operáciou, dokonca v niektorých prípadoch už nemusí byť fyzioterapia úspešná.

Na odstránenie bolesti však nepotrebujeme riešiť, váš konkrétny – bežný nález. Potrebujeme riešiť vaše každodenné činnosti a váš každodenný prístup ku bolesti a správne cvičenie. Pretože ako som už spomenul, vaše každodenné činnosti vám bolesti chrbta spôsobili a vašími každodennými činnosťami sa môžte bolesti zbaviť.

Bolesti ste sa zbavili a znovu sa vrátila, čo teraz ?

Často dochádza ku odstráneniu bolesti správnym cvičením alebo akýmkoľvek iným postupom. Niekoľko mesiacov je pokoj a bolesť sa znovu vráti.

Prečo sa vratila?

Zlyhala liečba, zlyhalo cvičenie ?

Nie.

Vrátili ste sa znovu ku aktivitám a pohybom, ktoré vám už raz bolesť spôsobili.

Tak prečo robiť tú istú chybu dva krát ?

Sedíte celý deň v kancelárií a postupne vám vznikli bolesti chrbta ? Je načase niečo zmeniť. Robiť si častejšie prestávky, upraviť si pracovisko zaobstarať si strečer na driekovú chrbticu, ktorý použijete v sede. Ak pracujete z domu môžte pravideľne meniť svoje pracovné polohy ako vysvetľujem v tomto videu.

Pracujete manuálne a často zdvíhate veci z predklonu ? Bolesť chrbta vás naučí dodržiavať školu chrbta , pokiaľ ju po odznení bolesti nebudete dodržiavať, koledujete si o opakujúce sa bolesti.

Malá rada pre najodvážnejších. Pokiaľ vás vaša práca nebaví, stresuje a ešte k tomu máte kvôli nej časté bolesti chrbta, je načase premýšlať nad zmenou práce. Možno vás práve bolesť chrbta donúti spraviť životnú zmenu, kvôli ktorej budete šťastenší a spokojneší.

Neriešte nálezy

Neriešte svoje magnetické rezonancie, riešte svoj spôsob života, svoje denné aktivity a pohyby. Všímajte si čo vám vaše telo hovorí, samé vás naučí čo vám bolesť spôsobuje a čo vám bolesť zmierňuje. Zamerajte sa na zmenu váších každodenných aktivít, zaraďte do vášho dňa správne cvičenie od fyzioterapeuta a dajte telu podmienky na regeneráciu.

Nález má takmer každý, je to prirodzené opotrebovanie chrbtice. Pokiaľ im nevenujeme toľko pozornosti a pozornosť venujeme činnostiam, ktoré skutočne dokáže každý jeden z nás ovplyvniť a zmeniť, dokážeme sa zbaviť bolesti.

Pokiaľ máte záujem o ROZHÝB TO online cvičenie na bolesti chrbta nájdete ho na našom e-shope TU.

Ak sa vám článok páčil a dozvedeli ste sa niečo nové, budem vďačný za každé jedno zdieľanie článku 🙂

Komentáre
  1. Jana píše:

    dobry vecer,chcela by som vas poprosit,ci by som vam mohla poslat moj nalez z mri,ci sa s tym da nieco robit.mala som uz aj termin operacie v ruzomberku ale zrusila som ho.bojim sa toho
    sledujem vas uz dlhsie,paci sa mi vasa stranka
    dakujem za odpoved

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *