Na odstránenie bolesti chrbta samotné cvičenie nestačí, musíte dodržiavať toto !

Trápia vás poškodené platničky v driekovej oblasti a chceli by ste vedieť, ktoré cvičenie vás zbaví bolesti chrbta ?

Dôležitejšie ako samotné cvičenie je to, ako trávite váš bežný deň, ako pracujete ako sedíte a ako vykonávate bežné denné aktivity.

Prečo je dôležité na odstránenie bolesti z poškodených platničiek dávať pozor na bežné pohyby počas dňa ? 

Je to kvôli tomu, ako platnička pracuje počas nášho pohybu. Platnička je gélovitý disk a jej obsah sa presúva z jednej strany na druhú, podľa toho v akej polohe je naša chrbtica. 

Keď spravíme predklon, obsah platničky sa posunie smerom dozadu – toto býva najčastejšia poloha, ktorá dráždi bolesť v prípade poškodenia platničky.

Prečítajte si článok kde vysvetlujem čo to je poškodená platnička tu.

V prípade poškodenia obalu platničky na zadnej strane (najčastejšie poškodenie kvôli ktorému dochádza ku dráždeniu nervu a vyžarovaniu bolesti do nohy) dôjde pri predklone ku presunutiu obsahu v platničke smerom dozadu. Na tomto mieste je obal platničky poškodený, obsah platničky zatlačí na nerv a dochádza ku dráždeniu bolesti. 

Detailné vysvetlenie vo videu: 

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Presne z tohoto dôvodu je dôležité vyhýbať sa dráždeniu bolesti.

Aby ste sa svojích bolesti raz a navždy zbavili, musíte sa naučiť vykonávať pohyby, ktoré vám dráždia bolesť tak, aby ku dráždeniu bolesti nedochádzalo. (ku lepšiemu pochopeniu prečo dochádza ku dráždeniu bolesti si určite pozrite video vyššie).

Predstavte si, že máte zlomenú ruku. Keby vám ju lekár nedá do sádry a vy s ňou naďalej hýbete, kedy by sa zahojila ? Pravdepodobne nie tak skoro. 

Podobne to funguje aj s platničkami. Telo dokáže poškodené platničky regenerovať, ale my mu na regeneráciu musíme dať podmienky. Správne cvičenie a správne dodržiavanie školy chrbta počas bežného dňa (kým bolesti nezmiznú). 

Predstavte si to tak, že cvičením bolesť zmiernite a celodennou prácou na záhrade s motykou bolesť znovu rozdráždite. V tomto prípade ste v neustálom kolotoči. Pokiaľ však cvičíte správne a na nejakú dobu (často to býva menej ako mesiac ) sa takýmto aktivitám vyhnete a budete všetky denné pohyby vykonávať bez bolesti – čiže v neutrálnom postavení chrbtice, tak bolesť zmierňujete cvičením a zároveň nedráždite dennými činnosťami. 

Takéto správne dodržiavanie postupov od fyzioterapeuta vás dokáže zbaviť bolesti skutočne rýchlo. 

No bohužiaľ nikto to nespraví za vás a musíte sa na správne držanie tela sústrediť sami. Treba byť na seba naozaj prísny. 

Odkontrolujete si to jednoducho

Vaša bolesť chrbta sa zhoršila ?

Vytlačili ste obsah platničky ku nervovému koreňu. V tom prípade viete, že nabudúce to musíte spraviť lepšie, tak aby ku vytlačeniu obsahu platničky a dráždeniu bolesti nedošlo. 

Veľmi často býva pri poškodených platničkách bolestivý sed. V tomto prípade určite odporúčam pri sedení používať strečer na driekovú chrbticu, ktorý nájdete tu. Vďaka nemu dokážete chrbticu držať vzpriamenú a nedôjde ku dráždeniu bolesti. 

Informácie, ktoré som popísal v tomto článku sú pre vašu liečbu najdôležitejšie. Jedine vyhýbanie sa bolesti pri bežných denných činnostiach, v kombinácií so správnym cvičením vás raz a navždy zbaví bolesti. 

Navštívte náš ROZHÝB TO e-shop, kde nájdete online kurzy, cvičebné pomôcky a výživové doplnky na odstránenie vaších bolesti chrbta – E-SHOP. 

Komentáre
  1. Monika Hlinková píše:

    Viete mi poradiť? Po ústupe bolesti z vysunutej platničky som začala pociťovať výraznejšiu stuhnutosť v oblasti driekovej nad miestom postihnutia. Pociťujem to hlavne pri predklone. Je potrebné to rozcvičiť alebo môže to postupne vymiznut? Ďakujem:)

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *