Čo je to vyskočená platnička ako ju vrátiť späť?

Čo je to vyskočená platnička ako ju vrátiť späť?

Pojem vyskočená platnička je v dnešnej dobe veľmi známy a stretol sa s ním už takmer každý, koho trápia bolesti chrbta.

V prvom rade, hneď na začiatok musím spomenúť že žiadna platnička nevyskakuje a hneď vysvetlím prečo.

Platnička je gelovitý disk, ktorý máme v chrbtici medzi stavcami. Platničky maju za úlohu tlmiť nárazy na chrbticu a vďaka ním sa dokážeme hýbať do všetkých smerov. Do predklonu, záklonu, úklonu a rotácií. Platnička je v chrbtici pevne uložená a nikam nemôže vyskočiť ani sa posunúť.

Čo sa teda stane, keď máte bolesti spôsobené platničkou ?

Ako som spomínal, platnička je gelovitý disk, ktorý si môžte predstaviť ako sáčok s vodou, dokážete ho stlačiť a keď ho stlačíte na jednej strane, dôjde ku presunu obsahu na opačnú stranu. V prípade častého preťaženia jedným smerom, dôjde ku oslabeniu obalu platničky a vznikne výduť na platničke – takzvaná protrúzia.

 • Video, kde je problemtika poškodenej platničky vysvetlená na modeli chrbtici:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Spôsobí vám však táto samotná výduť bolesť ?

Problém nastáva, keď táto výduť tlačí na nerv v jej blízkosti. Najčastejšie to býva bolesť vyžarujúca do nohy v prípade poškodených platničiek v driekovej oblasti. Bolesť začne až v tedy, keď jej obsah tlačí na okolitý nerv a keď vzniknú funkčné zmeny a blokády v chrbtici.

Poznáme 4 hlavné štádia poškodenia platničky

protruzia, hernia, extrúzia a sekvestrácia

 • 1. štádium – Protrúzia je stav kedy nedôjde ku poškodeniu obalu platničky, no cez obal platničky vznikne výduť, ktorá môže ale nemusí spôsobovať útlak na nerv.
 • 2. štádium hernia – dôjde ku porušeniu obalu platničky – často dochádza ku bolesti a útlaku, či už nervového koreňa alebo miechy
 • 3. štádium extrúzia – dôjde ku porušeniu obalu platničky a vytlačeniu jej obsahu
 • 4. štádium sekvestrácia – obsah platničky vytečie von a sekvester, ktorý sa oddelí od platničky môže ostať v miechovom kanály (sekvester dokáže telo vstrebať)

Aké máte prognózy na liečbu na základe štádia poškodenia platničky ?

Čím je štádium poškodenia miernejšie, tým je konzervatívna liečba jednoduchšia a rýchlejšia. No aj pokiaľ máte extrúziu alebo sekvestráciu platničky, neznamená to že ste automaticky adept na operáciu.
Telo dokáže poškodené platničky samé regenerovať, dokonca aj sekvester dokáže vstrebať, no my mu musíme vytvoriť správne podmienky:


Správne cvičenie a vyhýbanie sa aktivitám, ktoré vašu bolesť zhoršujú a vytláčaju obsah platničky na poškodené miesto


Krásne výsledky z fyzioterapie máme aj pri najhorších štádiach poškodenia, záleží však na mnohých faktoroch – na vašej práci, na vašej disciplíne, na regeneračných schopnostiach tela a na psychickom stave.

Vždy radím zákazníkom, ktorí sa obávajú operácie – najprv vyskúšajte fyzioterapiu, dodržiavajte čo nastavíme a ak sa náhodou do 1-2 mesiacov absolutne nič nezmení, potom uvažujte nad operáciou.

No je až 90-95% šanca, že do mesiaca nebudete musieť nad žiadnou operáciou rozmýšlať.

To je ceľkom vysoké percento, čo poviete ?

V prípade že máte poškodené platničky určite odporúčam fyzioterapiu a správne cvičenie. Kompletné postupy ako cvičiť správne a ako fungovať počas dňa, som vložil do online kurzu na poškodené platničky, ktorý nájdete tu.

Navštívte náš ROZHÝB TO e-shop kde nájdete množstvo produktov na vaše bolesti chrbta.

ROZHÝB TO prevádzky sa nachádzajú v Trenčíne a v Bánovciach nad Bebravou

Komentáre
 1. Jarmila píše:

  dobrý deň keď si poškodené nervy cvičenie nepomáha kúpele nepomáhajú strašne bolesti nedá sa mi ani chodiť každý je invidual na bolesť musím si dať tabletky aby to nebolelo dosť silné ópia vy vravíte cvičiť bolestiach???? to sa nedá dobrý článok aj poučný dik

 2. Alena píše:

  Mam veľké bolesti v driekovej vhrbtici bolest vyzaruje do lavej nohy, najviac bili driekova chrbtica a od kolena dole ppd kolenom najviac, nemozem chodit, vtedy to boli este viac, dr mi kazala byt v klude a suche teplo, uz som v postely 3tyzdne a nrzlepsuje sa to vecer je to najhorsie, mozeta mi poradit, a ako mam cvicit ak to boli, ci mozem cvicit, asi by som neodisla ani na vysetrenie kvoli bolesti
  Dakujem

 3. Pavol Michalovic píše:

  Výborný článok, poučný , čo robiť v prípade…… Dá sa veľa naučiť, urobiť. Ďakujem.

  • Miroslav píše:

   dobry deň mám viskocene platničky krčnej a mám bolesti zatiaľ mierne teda ako kedy hrozili mi z operačných zákrokov a bojím sa toto potrebujem pomôcť poradiť už som zúfalý

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *